A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Державний навчальний заклад "Бериславський професійний аграрний ліцей"

До 80-х роковин трагедії у "Бабиному Яру"

       З 20.09 по 29.09.2021 року в бібліотеці ліцею                            організовано виставку матеріалів до                      80-х роковин трагедії у "Бабиному Яру" 

5 фактів про трагедію Бабиного Яру

До Другої світової війни в Києві жили близько 50 тисяч євреїв. З початком військових дій на території СРСР багато втекли на схід, вглиб країни, інші — пішли на фронт, а більшість з тих, хто залишився в місті, розстріляли нацисти. Переслідувати євреїв відразу, як німці взяли Київ: їх виловлювали на вулицях, у дворах і били.

29 вересня 1941 року в окупованому нацистами Києві було проведено перший масовий розстріл військовими єврейського населення. 79 років тому десятки тисяч євреїв пройшли "дорогою смерті". Суспільне зібрало факти про трагедію Бабиного Яру.

За хвилину вбивали 40-45 осіб

За два дні до першого масового розстрілу на стінах будинків, огорожах і стовпах з'явилися оголошення з текстом українською, російською і німецькою мовами: "Усі євреї міста Києва і його околиць повинні з'явитися в понеділок 29 вересня 1941 року до 8:00 на ріг Мельникової і Дегтярівської вулиць (біля кладовища). Взяти з собою документи, гроші, цінні речі, а також теплий одяг, білизну тощо. Хто з євреїв не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний".

До Бабиного Яру рухалася маса людей з різних районів Києва. На місці від натовпу відділяли 30—40 осіб і під конвоєм вели "реєструватися". У людей відбирали всі документи і цінності, потім примушували роздягатися і через проходи в насипі виводили до краю яру, на протилежному боці якого на спеціально обладнаній дерев'яній платформі сидів кулеметник. Під вогонь кулемета поліцаї заганяли палицями розгублених голих людей, не даючи їм схаменутися і зорієнтуватися. Тіла розстріляних скочувалися на дно яру. Після того, як рів заповнювався 2-3 шарами тіл, зверху їх присипали землею.

Наймолодшій жертві було 3 дні

Наймолодшій жертві було 3 дні, тоді як найстаршій — 103 роки. 29 вересня нацисти до 18:00 розстріляли близько 22 тисяч людей. Інших загнали на ніч у порожні гаражі на вулиці Табірній (сучасна Дорогожицька) і вбили наступного дня. За 29-30 вересня загинула 33 771 особа. Потім німецькі сапери підірвали схили, щоб засипати тіла, і змусили військовополонених вирівняти дно яру.

Британське видання Daily Mail заявляло, що однією з наймолодших жертв також стало двотижневе немовля.

"Ми ніколи не дізнаємося, чи була убита дитина таким же чином (пострілом в потилицю - ред.), тому що, щоб заощадити набої, солдати іноді забивали маленьких дітей до смерті або залишали їх, щоб вони були розчавлені вагою падаючих тіл", - йдеться в статті.

Розстріли заглушали музикою і звуком літака

Розпачливе ридання, крики поліцаїв, благання про допомогу, прокляття катам і молитви заглушувалися веселими мелодіями вальсів з гучномовців і гуркотом літака, який безперервно літав над яром.

Врятувалося лише 29 людей

Врятованими були, переважно, діти. У багатьох своїх інтерв'ю, вже дорослі, вони пригадували, як їх рятували няні, бабусі та батьки ціною власного життя. Протягом багатьох років ці люди приховували власне походження і переховувалися як від нацистів, так і від радянської влади.

Вже відступаючи з Києва, німці намагалися приховати сліди тяжких злочинів і частково знищили концтабір, розкопали і спалили десятки тисяч тіл в Бабиному Яру.

Понад 70 тисяч розстріляних за два роки

Масові розстріли у Бабиному Яру проводилися і пізніше, аж до визволення Києва від окупації. Зокрема, 10 січня 1942 року було страчено близько 100 матросів і командирів Дніпровського загону Пінської військової флотилії, а 18 лютого 1943 року — трьох футболістів київського "Динамо": Миколу Трусевича, Івана Кузьменка та Олексія Клименка, яких звинуватили у службі на НКВС СРСР. У 1941—1943 роках у Бабиному Яру розстріляно 621 члена Організації українських націоналістів, серед них і відому українську поетесу Олену Телігу разом із чоловіком.

Встановлено, що протягом двох років розстріляли мінімум 70 тисяч осіб. Точної цифри немає і досі. У різних публікаціях даються різні цифри загальної кількості знищених у Бабиному Яру — до 150 тисяч осіб. У 1946 році радянською владою наводилася оцінка близько 100 тисяч осіб, згідно з висновками спеціальної державної комісії для розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва.

За даними історика і наукового співробітника Музею історії Києва, відповідального секретаря Громадського комітету для вшанування пам'яті жертв Бабиного Яру Віталія Нахмановича, за весь час німецької окупації у Бабиному Яру були розстріляно 90–100 тисяч людей, з них приблизно 65–70 тисяч євреїв.

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора