A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Державний навчальний заклад "Бериславський професійний аграрний ліцей"

Увага! Отруєння підлітків: чи існує смертельний челендж у TikTok? Як запобігти небезпечній ситуації?

Дата: 03.03.2021 11:53
Кількість переглядів: 282

Увага!   Отруєння підлітків: чи існує смертельний челендж у TikTok? Як запобігти небезпечній ситуації?

                                                       Що сталося?

    16 лютого у вбиральні боярського ліцею «Гармонія» дві подруги випили по 40 таблеток «Дротаверину». Вони купили ці ліки в аптеці поряд з навчальним закладом. Коли вживали останню пігулку, написали про це повідомлення своїм однокласницям. Ті відразу прибігли, але знайшли їх вже непритомними. 13-річна школярка померла на місці. Її 12-річну подругу врятували. У лікарні учениці промили шлунок. Тепер її стан стабільний.

  Поліція встановила, у якій аптеці підліткам продали ліки. Але справа в тому, що ці препарати реалізуються без рецепта. Тому слідчі направили листи до Держлікслужби України та Департаменту охорони здоров’я Київської обласної державної адміністрації, щоб роз’яснити чи законно продавати медикаменти дітям.

   17 лютого в Умані дві учениці 8 класу випили по 10 таблеток препарату «Дротаверин». Приймали ліки у приміщенні школи, у туалеті. Їх відвезли в лікарню. Зараз життю дівчат нічого не загрожує.

  А вже наступного дня, 18 лютого, Україну сколихнула новина, що до клініки «Охматдит» вранці привезли підлітка з передозуванням. 15-річний мешканець Києва теж випив таблетки. Які саме, поки невідомо. Хлопець живий. Наразі його стан стабільний.

                     Що таке «Дротаверин»          ?

    Препарат «Дротаверин» є аналогом «Но-Шпи». Чинить спазмолітичну дію. Відповідно до інструкції лікарського засобу добова доза для дорослих - 3-6 таблеток, для дітей від 12 років - максимум 4 таблетки, 6-12 років - 2 таблетки. При цьому пити їх відразу все одно не можна. Потрібно розділити на 2-4 прийоми.

  В інструкції написано, що при значному передозуванні може порушитися серцевий ритм та провідність аж до повної зупинки серця.

                                 Чи існує смертельний челендж?

    Немає офіційних заяв поліції чи влади, що три випадки отруєнь дітей ліками викликані челенджами у соцмережах. Тільки після інциденту в Боярці правоохоронці розказали в коментарі hromadske, що дівчата дивилися відео у соцмережі «TikTok» на кшталт «Випий 40 таблеток і подивись, що буде».

    Дівчата з Умані участь у смертельному челенджі не визнають, каже речниця Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Черкаської облради Ірина Назарок.Вони бачили сюжет про випадок з дівчатами в Боярці. І вирішили подивитися, що буде, якщо випити спазмолітики. «Пояснюють вчинок тим, що мали на меті привернути увагу батьків. Сім’ї дівчат перебувають на обліку як такі, що потрапили в складні життєві обставини», - пише на свої сторінці у Facebook керівник Департаменту захисту прав дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора Юлія Усенко.Вона підтверджує, що школярка з Боярки зізналася у перегляді відео у соцмережі «Тік Ток» із закликом випити 40 пігулок. «Близько місяця школярка, що вижила, побачила в соціальній мережі «ТікТок» відеозапис, де на чорному екрані було речення: «Випий 40 таблеток «Но-шпи» та побачиш, що буде».

   Зараз правоохоронці відпрацьовують версії негативного впливу Інтернету, схиляння до самогубства, відносин з родиною та однолітками, законність продажу ліків дітям, додає Юлія Усенко. «Але, забігаючи наперед, дівчата не були схильні до самогубства, проблем у сім‘ї та з однолітками не мали», - зазначає вона.

    Журналісти ФастівNews.City спробували знайти у «ТікТок» челенджі «Дротаверин», «Но-Шпа» та «40 таблеток». Але нічого подібного в пошуку не видає. Проте є ролики, у яких закликають не пити таблетки у великих кількостях і не ризикувати своїм здоров’ям.

     Керівниця Департаменту захисту прав дітей та протидії насильству підкреслює, що у цьому році самогубств підлітків більше, ніж у попередні роки.

   «2021 рік почався з 18 самогубств та спроб їх вчинення. Вік дітей - від 10 до 16 років. Причиною зростання кількості самогубств деякі джерела називають активізацію, так званих, «груп смерті», на кшталт «Синього кита».

     Факт зростання випадків самогубств серед молоді в останні місяці підтверджує і завідувач відділення інтенсивної терапії гострих інтоксикацій лікарні «Охматдит» Олександр Урін.

    Раніше діти вживали ліки випадково, каже він. Але тепер вони розуміють, що роблять. «У нас останні два роки цифри залишаються сталими - 60 дітей. З початку цього року ми вже прийняли 25. І це лише верхівка, бо ми приймаємо виключно отруєння. Ми вже виконали свою річну норму хворих із суїцидальними настроями», - розповідає Олександр Урін.

      Насправді можна говорити про те, що проблема куди ширша. Адже підлітки можуть купити у аптеці будь-які ліки, що відпускаються без рецепта. А вживання великої дози лікарських засобів завжди небезпечне і може призвести до негативних наслідків для здоров’я.

                          Що каже уповноважений з прав дитини

     Уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба припускає, що смерть школярки в Боярці може бути пов'язана з небезпечними «іграми» в інтернеті. І радить говорити з дітьми про небезпеку в мережі. Нагадати їм правила користування інтернетом і соцмережами. Зокрема, не спілкуватися з незнайомцями й не повторювати дії, які пропонуються в мережі.

  «Небезпека в Інтернеті більша, ніж здається. Діти можуть не розуміти наслідків своїх дій, можуть вважати розвагою те, що призводить до катастрофічних наслідків», - пише він на своїй сторінці у Facebook.

       Які діти найчастіше стають жертвами небезпечних ігор і челенджів у мережі?

    Найчастіше жертвами стають діти, які мають нестабільний емоційний стан, нестійку самооцінку, діють під впливом імпульсу. У групі ризику опиняються підлітки, які страждають на депресію. Поштовхом до депресії стають напружені стосунки з батьками, вчителями, однокласниками, нерозділене кохання, гіперконтроль, надмірне навчальне навантаження. А ще підлітковий вік може бути часом «пустелі самотності», або коли накривають емоції агресії, ейфорії, тривоги, нудьги і хочеться ризикованими самостійними рішеннями змінити буденне життя. У цей час батькам необхідно бути особливо уважними до емоцій і потреб дитини – підтримувати, чути її, щоб зрозуміти, що ж у неї на душі. Тоді вірогідність, що станеться трагедія, значно зменшиться.

     Після трагічних подій, які нещодавно відбулися з підлітками, багато батьків розмовляли зі своїми дітьми. Важливо, щоб такі розмови відбувалися у теплому емоційному кліматі, у формі діалогу. Можна запитати дитину, яка поведінка, на її думку, може врятувати, коли підліток стикається з небезпечними іграми. Попросити дитину самостійно визначити, де був той момент, коли потрібно було зупинитися.

        Як батькам запобігти негативному впливу соцмереж і інтернету на дітей?

   Якщо батьки самі постійно «зависають» у телефоні, їм буде складно пояснити дітям, чому вони їм забороняють робити так само. А ще у підлітковому віці авторитетність батьків різко знижується, бо відбувається природній процес сепарації. Тому впливати і пояснювати про ризики потрібно з раннього дитинства, а потім постійно підкріплювати, інакше авторитетами стануть блогери і куратори різних груп в інтернеті. Дитина має знати, що не все, що радять у мережі, потрібно сприймати на віру і робити. Говорити, що існує токсична інформація, яка може стати вбивчою при спробах її використати, повторити.

   Необхідно формувати у дитини критичну дистанцію до медіа, вчити її критично мислити, щоб змогла відрізняти хороше від поганого, протистояти маніпуляціям. Організувати життя і дозвілля так, щоб дитина розвивала здібності, цікаво проводити час разом – це найкращий захист від занурення у онлайн середовище.

На сайті МОН можна знайти розділ «Безпека дітей в Інтернеті» для підвищення рівня обізнаності батьків.

Фахівці говорять, що на початку цього року зросла кількість самогубств серед підлітків і юнацтва. На що звертати увагу батькам? Які тривожні симптоми мають насторожити?

- У 8 з 10 випадків потенційні суїциданти намагаються дати оточенню зрозуміти, що вони можуть наважитися на самогубство. Ознаки, за якими можна це визначити: розмови про смерть «Я збираюся померти», «Я не можу так далі жити»; натяки про свій намір «Я більше не буду ні для кого проблемою»; «Тобі більше не доведеться за мене хвилюватися»; жарти на тему самогубства; зацікавленість темою смерті; роздавання речей, які є особливо дорогими, упорядкування справ, наведення порядку у кімнаті. Може змінюватися харчова поведінка, сон, дитина стає неохайною, не робить уроки, пропускає заняття у школі.

   Батьків має насторожити поведінка, яку вони не спостерігали раніше - відсторонененість від родини і друзів, пригніченість, байдужість, або, навпаки, надмірна активність, метушливість. Різкі, полярні зміни настрою, депресивність може підштовхнути підлітка до самогубства.

                                        Куди звертатися, якщо ці симптоми виявили?

      Потрібно звернутися до компетентних фахівців, які допоможуть зрозуміти, що відбувається з дитиною. Наприклад, до психолога.

    Діти мають можливість анонімно і конфіденційно отримати підтримку і пораду, а дорослі – проконсультуватися з психологами, юристами та соціальними працівниками, зателефонувавши на безкоштовну Національну дитячу гарячу лінію Громадської організації «Ла Страда-Україна» за номером 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116 111 (для дзвінків з мобільного).

Важливо не чекати, що проблема вирішиться сама, а діяти! Кожна година може стати вирішальною.

                            Як допомогти дитині, яка має суїцидальні наміри?

    Батькам та близьким налагодити теплі емоційні стосунки з дитиною, зрозуміти її важливі потреби і задовольняти їх. Давайте зрозуміти словами і вчинками, що для вас важливий настрій дитини. Говоріть: «Я завжди поруч, якщо потрібна допомога». Ви можете не знати, чому страждає дитина, але головне – дайте зрозуміти, що ви поруч.

      Не ігноруйте загрози, про які говорить дитина, шанобливо і обережно налагоджуйте діалог, якщо помітили, що «щось не так». Скажіть: «Будь ласка, скажи, що з тобою відбувається. Для мене це дуже важливо», «Що тебе непокоїть?..», «Які у тебе справжні бажання і потреби?» Не відкладайте розмову на потім! Давайте дитині знати, що ви відкриті для будь-якої розмови, навіть неприємної. Запевніть її, що не будете сваритися і панікувати. Ваша любов і безумовне прийняття потрібні дитині, як повітря, щоб жити.

Довідка. TikTok - це соцмедійний застосунок, який з’явився у 2016 році. У ньому можна створювати і поширювати відео, проводити онлайн-трансляції. Соцмережа швидко набирає популярності в Україні.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора